O autorze
Dziennikarka bez etatowego przydziału (ale nie tylko dlatego określana jako niezależna), wieloletnia (1990 – 2004) korespondentka polskich gazet (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Życie Warszawy, Sztandar Młodych, Dziennik Polski, wychodzący w USA Nowy Dziennik) i tygodników (Polityka, Wprost, Newsweek) oraz TV POLSAT; autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii, a także książek o Rosji: „Pandrioszka” i „Głową o mur Kremla”, obydwu wznawianych: nowe poszerzone o 200 stron i uwspółcześnione (2012) wydanie „Głowa o mur Kremla” ma w tytule dodatek: „Nowe Fakty”.

Laureatka m.in.: Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego; nagrody im. Melchiora Wańkowicza; nagrody Amnesty International; nagrody „Książka Jesieni 2007” za „Głową o mur Kremla”; nagrody im. Ks. prof. Józefa Tischnera za tę książkę

To, czego nie widzimy

Z ogromnym zdumieniem wielu z nas przyjęło to, co mówił Janukowycz. Jak jest możliwe tak dokładne odwrócenie faktów, tak bezczelne kłamstwa, takie przeinaczanie rzeczywistości? A to i tak był skromny zestaw w porównaniu z tym, co stanowi codzienny zbiór wiadomości przeciętnego rosyjskiego telewidza. I dlatego zapewne większość Rosjan aprobuje decyzję agresji na Ukrainę. Oto tylko skrót 1.03.2014 wiadomości:

- USA wydzieliły 150 milardów dolarów, aby wyrwać Ukrainę spod panowania Rosji. Idzie o to, by zrobić z Ukrainy antyrosyjskie pole manewrów. - Amerykanie wraz z Zachodem zbrojnie przerwali antyterrorystyczną operację Janukowycza na Majdanie, który już prawie był pokonany.

- Cała ta „rewolucja” to efekt wieloletniej pracy amerykańskiej agentury na Ukrainie. W ciągu ostatnich dwóch dni spikerem Ukraińskiej rady był ambasador USA, dyktujący wprost warunki szefom „niezależnej”. A jakaż u nich „niezależność”, jeśli Kliczko płaci podatki w USA, Jaceniuk jest członkiem amerykańskiej sekty scientologów, a ewangelicki pastor Turczynow to przecież amerykański pastor.

- Cały Majdan opanowany jest przez Prawą Siłę, a portrety Bandery wiszą już we wszystkich gabinetach nowego rządu.

- Pod Kijowem dochodzi do gwałtów kobiet i plądrowania mieszkań przez „Majdanokratów”.

- W Symferopolu nieznani, uzbrojeni ludzie napadli na dziennikarza WGTRK (głównej telewizji państwowej); tej wiadomości towarzyszyły krzyki dziennikarza, napastników nie było widać.

- W centrum Symferopola nieznani sprawcy otworzyli ogień z automatów, wypuścili dwie serie tuż obok budynku Rady Ministrów (przy czym tuż przed kamera biegnie dwóch mężczyzn z automatami, twarze zasłonięte).

- W Charkowie uzbrojone bandy „Majdanowców” zaatakowały zwolenników Janukowycza zebranych na głównym placu miasta. Doszło do zamieszek, rannych jest 80 osób, jedna ciężko.

- W Kijowie torturowano lidera lwowskich komunistów, który przyjechał do żony w odwiedziny. Wbijano mu igły pod paznokcie, złamano żebra, przebito płuco…
A oto fragment zamieszczonego dzisiaj w Moskiewskim Komsomolcu ogromnego wywiadu z Andriejem Fursowem, dyrektorem Centrum Rosyjskich Badań Moskiewskiego Uniwersytetu Humanistycznego: Od dawna przeprowadzana jest przez Zachód operacja specjalna mająca na celu stworzenie Słowian – rusofobów jako typu psychokulturowego. Idzie o ustanowienie „wolnej i demokratycznej” alternatywy dla Imperium Rosyjskiego….

Pod wywiadem: 2000 głosów „za”, 97 „przeciw”.


Obecnie rozgrywający się na Ukrainie dramat niebawem się zakończy. Nawet jeśli to „niebawem” będzie o wiele dla nas i dla Ukraińców za bolesne i za długie. Ale niechęć do Zachodu (w tym i do Polaków) od lat, niemal bez przerw, w różnym nasileniu i w różnych wariantach sączona, a teraz wciskana na odlew w świadomość Rosjan – pozostanie. Można się obawiać czy nie przetrwa nawet i Putina.
Trwa ładowanie komentarzy...